دوره 7، شماره 2 - ( نشریه علوم و فناوری جوشکاری ایران 1400 )                   جلد 7 شماره 2 صفحات 112-103 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده مهندسی مواد، دانشگاه صنعتی مالک اشتر، اصفهان، ایران. ، mhzakeri1365@gmail.com
2- دانشکده مهندسی مواد، دانشگاه صنعتی مالک اشتر، اصفهان، ایران.
چکیده:   (2189 مشاهده)
در این پژوهش، ریزساختارلایه روکش شده اینکونل 625 با استفاده از لیزر فیبری بر روی فولاد ASTM A575 مورد بررسی قرار گرفته است. ابتدا پارامترهای مختلف فرایند روکش­کاری لیزری از جمله دارا بودن کمترین میزان رقت، تخلخل و آمیختگی و نیز بهترین  زاویه ترشوندگی برای یک نمونه بهینه تک پاس مشخص و سپس نسبت به انجام فرایند روکش­کاری اقدام شد.ریز ساختار روکش از راس آن تا زیر لایهبا استفاده از میکروسکوپ الکترونی روبشی مورد ارزیابی قرار گرفت. بررسی­ها نشان داد با توجه به نرخ سرد شدن متفاوت در فواصل مختلف، انواع ریخت دندریتیقابل مشاهده است. همچنین پوشش عاری از هرگونه حفره، تخلخل و ترک و ضخامت آن 9/0 میلیمتر(900 میکرومتر) می­باشد. نتایج حاصل از آنالیزهایفازی(XRD) و عنصری(EDS) نشاندهنده تشکیل فاز گاما و توزیع نسبتاٌ یکنواخت عناصر در پوشش می­باشد. این نتایج همچنیننشان دهنده آن است که تغییریدر ترکیب شیمیاییسطح زیرلایه در نزدیک فصل مشترک حاصل نشده است. نتایج سختی سنجی نیز نشان ­دهنده آن است که سختیازVHN325 در سطح روکش شروع و با یک شیب ملایم  به سختی VHN135 در زیر لایه رسیده است. این شیب سختی را می­توان ناشی از سرعت­های سرد شدن و یا گرم شدن زیر لایه دانست. 
متن کامل [PDF 2027 kb]   (754 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.