دوره 7، شماره 1 - ( نشریه علوم و فناوری جوشکاری ایران 1400 )                   جلد 7 شماره 1 صفحات 50-41 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه علم و صنعت ایران.
چکیده:   (3096 مشاهده)
هدف از پژوهش حاضر، ایجاد اتصال غیر هم‌جنس آلومینیم Al6061 به فولاد St52 توسط فرایند جوشکاری اصطکاکی همزدنی  و همچنین بررسی اثر سرعت پیشروی ابزار بر درشت ساختار و خواص مکانیکی اتصال حاصل است. با توجه به اینکه جوشکاری آلومینیم به فولاد توسط روش‌های ذوبی به دلیل تشکیل ترکیبات بین‌فلزی بسیار مشکل است از این‌‌رو با استفاده از جوشکاری اصطکاکی همزدنی سعی بر آن است که با تعیین و انتخاب پارامتر‌های بهینه، بتوان به اتصالی با ریزساختار و خواص مکانیکی مطلوب دست یافت. این تحقیق در سه سرعت پیشروی 16، 40 و 85  میلی‌متر بر دقیقه انجام شد. با توجه به نتایج آنالیز تفکیک انرژی پرتو ایکس مشخص شد که لایۀ تشکیل شده در درز اتصال عمدتاً ترکیب بین‌فلزی است. در سه سرعت پیشروی بالاترین استحکام کششی نهایی در سرعتmm/min  85 به مقدارMPa  200 بدست آمد. با توجه به منحنی تنش کرنش، شکست در دو سرعت 16 و 40 میلی‌متر بر دقیقه به صورت ترد بوده و در سرعت 85 میلی‌متر بر دقیقه شکست نرم است.  با استفاده از آزمون ریزسختی سنجی، بیشترین سختی در منطقۀ اختلاط آلومیـنیم HV  75 و در سـمت فولاد به فاصله mm  2/0 از درز اتصال  HV 315 بدست آمد، که بالاتر از فلزهای پایه (فلز پایۀ آلومینیم به‌طور میانگین  HV 53 و فلز پایۀ فولاد به‌طور میانگین HV245) است.
متن کامل [PDF 1991 kb]   (947 دریافت)    

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.